OPU.cz

Tisková zpráva

Turecko je pro uprchlíky nebezpečná země – výzva před summitem EU dne 20.5. 2016

Syrští uprchlíci jsou v Turecku terčem střelby, bití a porušování základního pravidla uprchlického práva – zákazu navrácení.

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch vydala minulý týden zprávu odsuzující střelbu, bití a protiprávní návraty syrských uprchlíků ze strany tureckých bezpečnostních složek v období března a dubna 2016. Minimálně 5 syrských uprchlíků bylo zabito, 14 vážně zraněno. Nezákonné návraty (porušení zákazu „refoulement“ – článek 33 Ženevské úmluvy o právním postavení uprchlíků) byly ze strany Human Rights Watch dokumentovány již od srpna 2015. Turci také urychleně budují plot na 911 km dlouhé hranici se Sýrií, aby zabránili vstupu syrským uprchlíkům, což je opět v rozporu se zákazem navrácení. Na začátku května 2016 přitom došlo k bombardování uprchlického tábora na syrsko-tureckých hranicích, které za sebou zanechalo více než 20 mrtvých uprchlíků.
(Zdroj: www.hrw.org/news/2016/05/10/turkey-border-guards-kill-and-injure-asylum-seekers
http://aa.com.tr/en/turkey/nearly-one-third-of-turkeys-wall-along-syria-complete/550945
http://www.theguardian.com/world/2016/may/05/airstrike-hits-refugee-camp-in-northern-syria-say-activists

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zeid Ra´ad Al Hussein také minulý týden důrazně odsoudil násilný postup tureckých bezpečnostních složek proti Kurdům na jihovýchodě Turecka. Několik set lidí bylo zabito tureckými vojáky a Turecko navíc odmítlo vpustit pozorovatele OSN do oblasti tzv. protiteroristické oparece. Již v dubnu 2016 Vysoký komisař upozornil na velmi rychle se zhoršující  a alarmující bezpečnostní situaci v souvislosti s tzv. protiteroristickými operacemi v Turecku, která jsou namířena proti kurdské menšině. Velké znepokojení také vyvolává projednávaný zákon umožňující zrušení imunity tureckým poslancům, což je krok tureckého prezidenta k eliminaci zejména kurdské opozice ze strany HDP.
(Zdroj: http://www.ohchr.org/EN/NewsEvents/Pages/DisplayNews.aspx?NewsID=19937&LangID=E)

Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU) proto vyzývá ministra vnitra Milana Chovance, aby na pátečním summitu EU k migraci požadoval záruky humánního a zákonného zacházení s uprchlíky v Turecku a hájil základní lidskoprávní principy, na kterých je postavena naše Listina základních práv a svobod, Evropská úmluva z roku 1950, Ženevská úmluva z roku 1951 a EU Charta základních práv. Martin Rozumek, ředitel OPU k tomu uvádí: „Bezpečné Turecko je právní fikce, která se zcela rozchází s realitou kroků prezidenta Erdogana. Pokud má jakákoli spolupráce s Tureckem fungovat, nemůžeme zavřít oči před zabíjením uprchlíků a civilistů, před pronásledováním novinářů a kurdských aktivistů a předstírat, že dohoda EU s Tureckem o navrácení uprchlíků je právně a lidsky v pořádku. Je také velkým otazníkem, jestli se máme nadále nechat Tureckem vydírat a skutečně zrušit vízovou povinnost pro turecké občany, což by byla de facto legitimace nepřijatelných postupů prezidenta Erdogana.“  

JUDr. Martin Rozumek, ředitel OPU