OPU.cz

Zapojte se

Staňte se dárcem a přispějte na podporu činnosti OPU, abychom mohli realizovat bezplatnou pomoc všem, kteří ji potřebují.

Preferujete přímou cestu přes bankovní účet?

Číslo bankovního účtu: 6026562017/2700

Nezapomeňte do Poznámky uvést svůj email pro potvrzení platby.

Podpořete nás přes darujme.cz

nebo přes QR kód

Dobrovolnictví

Zajímá tě, co obnáší stát se jeden z našich dobrovolníků? 

Záleží ti na principech občanské společnosti a osudy ostatních ti nejsou lhostejné?

Chceš přidat ruku k dílu a zapojit se do zajímavých projektů?

Staň se dobrovolníkem OPU

Studentská praxe

OPU umožňuje krátkodobé i dlouhodobé studentské praxe pro studenty humanitních oborů, včetně sociální práce a tlumočení a studenty práva, kteří mají zájem o cizineckou problematiku.

Kontakty

Zapojte se do zahraničních aktivit v Gruzii

OPU začalo pomáhat uprchlíkům v Gruzii po konfliktu s Ruskem, který vyvrcholil v roce 2008. Válka netrvala dlouho, ale zasáhla zejména oblasti Jižní Osetie a Abcházie, kde došlo k bojům a ztrátám na lidských životech. Mnoho lidí bylo nuceno opustit své domovy a hledat útočiště na jiných místech v Gruzii.

V roce 2012 OPU otevřelo Centrum pro uprchlíky – Heřmánkový dům v Gruzii, které sloužilo zejména seniorům.
 
Heřmánkový dům se nachází ve městečku Khashuri a sloužil jako Denní centrum, kde se setkávali senioři a mohli společně sdílet nelehkou minulost. 
 
Klíčovou roli v zajištění financování sehrávalo především poskytování ubytovacích služeb turistům (formou hostelu) v oddělených prostorách přímo v domě Centra. Hostel Gvirilas Sakhli (Heřmánkový dům) má vlastní webové stránky.
 
Postupem času ale dům začal chátrat a po pandemii covidu-19 se dům přestal používat úplně. Nyní ho chceme znovu oživit a dát tak novou sílu nejen seniorům, ale celé komunitě. Zmodernizovat, zateplit a zvelebit. Zapojte se také!

Centrum můžete podpořit svojí návštěvou a zarezervovat si pobyt v hostelu nebo finančním darem zde.

Staňte se členem

OPU je spolkem, který je založen na členském principu. Naše mise pomáhat uprchlíkům a cizincům v ČR zůstává nezměněna, postupně však vytváříme členskou základnu, kterou chceme mnohem více zapojit do činnosti spolku a stát se účinnějším hlasem cizinců v České republice.

Přijímáme proto členy s hlasem poradním zejména z řad našich klientů a těmto členům nabízíme:

  • pravidelné odborné informace o novinkách pro cizince 
  • vedení kampaní za jejich práva – např. zrušení komerčního zdravotního pojištění, omezení průtahů ve správním řízení, omezení diskriminace ze strany českých orgánů a firem
  • v rámci pravidel služby přístup k bezplatné právní a sociální pomoci včetně spolupráce s advokáty a realitní kanceláří, možnost zapojení se do kampaní
  • přednostní přístup ke specifickým službám – např. příměstský tábor, kurzy jazyka
  • právo účasti na valné hromadě s hlasem poradním.