OPU.cz

Byl jednou jeden cizinec

V sérii příběhů vám představíme zajímavé osudy cizinců, kteří neměli jednoduchý osud, ale společně s OPU dokázali těžkou životní situaci překonat.

Více než tři roky do OPU dochází mladistvý chlapec z Iráku. Chlapec doma vyrůstal bez rodiny, prošel si těžkými zkušenostmi, neměl příležitost chodit do školy. Do Čech přijel bez dokladů a po příchodu byl zbaven osobní svobody v detenčním zařízení v Bělé-Jezové. České orgány se totiž domnívaly, že je zletilý. OPU nakoplo řízení u Ústavního soudu. Soud nám dal za pravdu, když uznal, že cizinecká policie používá nespolehlivé metody pro určování věku. Chlapci se Ministerstvo vnitra na naši žádost následně písemně omluvilo. Chlapec byl přesunutý do zařízení pro děti, kde se mu začali systematicky věnovat sociální pracovníci. Dneska má trvalý pobyt, práci a ve volném čase hraje fotbal.

Vedle omluvy jsme pro něj u soudu žádali také finanční kompenzaci od Ministerstva vnitra. Tu totiž Ministerstvo vnitra až do nedávna odmítalo v obdobných případech přiznat. Naše snaha společně se spřátelenými advokátními kancelářemi nakonec byla úspěšná. Soud v případě našeho chlapce potvrdil, že každý cizinec, kterého cizinecká policie zajistila nezákonně, bude mít do budoucna nárok na odškodné.

Právní tým OPU tak dokázal, že cizinci nezákonně zajištění v imigrační detenci, budou mít nárok na finanční odškodnění.

A to je výhra pro nás pro všechny. V právním státě nesmí zůstávat nezákonné rozhodování státních orgánů bez následků.

Líbí se Vám naše práce? Staňte se pravidelným dárcem. Díky Vaší podpoře budeme schopni pomoci i dalším případům nezákonného jednání.

Darujte zde

Další příběhy