„Jmenuji se Iaroslava a už více než rok pracuji jako psycholožka v Organizaci pro pomoc uprchlíkům. Do Česka jsem přijela na začátku války na Ukrajině a chtěla jsem pokračovat v práci ve svém oboru. Práce psycholožky mě baví, protože ráda pomáhám lidem a současně chápu, čím si uprchlíci/ce procházejí, protože jsem to sama zažila. V tomto oboru se dále vzdělávám, stále studuji pozitivní psychoterapii.
V OPU pracuji s dětmi i dospělými nejen z Ukrajiny, ale i z ostatních zemí. Naše terapeutická setkání probíhají v jejich rodném jazyce, tedy ukrajinštině nebo ruštině a jsou pro klienty zcela zdarma.
A s jakými tématy za mnou klienti přicházejí? Samozřejmě se to liší s ohledem na jejich věk a životní situaci.
- U dětí do 12 let věku to nejčastěji bývá strach a úzkosti – například obavy z toho, že zůstanou bez rodičů. Mají strach ze tmy, strach z výbuchů a sirén. Trpí často také poruchami spánku – mají noční můry a potíže s usínáním. Dalším problémem je například regrese chování, kdy se dítě chová “pod svůj věk” – děti mají strach být samy, pomočují se a podobně. Někdy mají problém v komunikaci s vrstevníky. Mají velký strach ze ztráty – bojí se úmrtí blízkých osob, ztráty domova, hraček, přátel. Občas se u dětí objevují i vývojové poruchy, viditelné například v řeči i učení.
- U dospívajících jsou témata trochu jiná. Řeší často vlastní identitu a sebepojetí – hledají sebe sama v novém prostředí. Řeší také ztrátu motivaci k učení, někdy mají potíže s adaptací v nové škole, problémy naučit se nový jazyk. Setkávám se i dětmi, které velmi trpí sociální izolací, kdy mají obtíže při navazování kontaktů, mají pocit outsidera. Přicházejí také s
- rodinnými, vztahovými problémy nebo řeší svou sexualitu. Někteří dospívající trpí depresemi a mají sebevražedné myšlenky – zejména v důsledku ztráty stability v budoucnosti.
- U dospělých jsou témata zase trochu jiná. Konkrétně řešíme velmi často PTSD a další reakce na trauma. Klienti mají flashbacky, záchvaty paniky, trpí i emočním vyčerpáním. Plno z nich má pocit, že ztratili smysl života, ztratili svou profesi, životní plány a často mají pocit, že už “neví jak žít”. Setkávám se také s tím, že mají pocity viny – za to že odešli ze země, nebyli schopni pomoct druhým apod. Velkým tématem ukrajinských uprchlíků je také ztráta a truchlení. Hledáme společně způsoby a cesty, jak se ztrátou žít. Samozřejmě řeší také věci, jako ostatní cizinci – problémy s adaptací na nový život, hledání práce, bydlení, učení se jazyku. A často s klienty také řeším rodičovské obtíže, konflikty ve vztazích.
Na této práci mě baví hlavně to, že na klientech vidím její výsledky. Mám dobrý pocit z toho, že jsem jim mohla pomoci zlepšit jejich situaci. Psychologická podpora není luxus, je to základní potřeba. Pomáhá lidem uzdravit se a zároveň přispívá ke zdraví celé společnosti.“
Více o psychologické pomoci, kterou v OPU poskytujeme se dozvíte zde.
Video, které jsme natáčeli s psycholožkou Iaroslavou v našem komunitním centru můžete zhlédnout níže: