OPU.cz

OPU podává stížnost k Evropské komisi – ČR systematicky porušuje právo EU ve věci dočasné ochrany pro ukrajinské uprchlíky

OPU se obrátilo na Evropskou komisi (EK) s podnětem na zahájení řízení o porušení povinností z unijního práva. Ministerstvo vnitra protiprávně vylučuje tisíce ukrajinských uprchlíků z možnosti získat dočasnou ochranu. Podnět by mohl vyústit až v žalobu EK proti ČR před Soudním dvorem EU.

Po zahájení plnohodnotné války proti Ukrajině v roce 2022 aktivovala EU mechanismus dočasné ochrany, který měl zajistit rychlou a efektivní pomoc lidem prchajícím před tím konfliktem. ČR následně přijala tzv. Lex Ukrajina (zákon č. 65/2022 Sb.), který z dočasné ochrany vylučuje určité skupiny ukrajinských uprchlíků. Konkrétně se jedná o ty, kteří již dříve požádali nebo získali ochranu v jiné členské zemi EU. Ustanovení § 5 odst. 1 písm. c) a d) tohoto zákona stanoví, že žádost je nepřípustná, pokud žadatel požádal nebo získal dočasnou či mezinárodní ochranu v jiném členském státě EU. Tito lidé jsou v ČR odmítnuti, bez ohledu na to, zda stále drží platné povolení k pobytu v jiném členském státě.

„Je nepřijatelné, aby ČR systematicky popírala práva tisícům ukrajinských uprchlíků, kteří splňují podmínky pro dočasnou ochranu podle práva EU,“ říká Stanislava Sládeková z OPU. „Ministerstvo vnitra i nadále odmítá žádosti, přestože nejvyšší české i evropské soudy potvrdily, že takový postup je protiprávní. To nejenže poškozuje zranitelné jednotlivce, ale také podkopává princip jednotného uplatňování práva EU a zásady právního státu.“

OPU pomohlo desítkám ukrajinských uprchlíků bránit se proti jejich odmítnutí. Řada soudů dala OPU za pravdu a označila praxi Ministerstva vnitra za nezákonnou, s přímým odkazem na právo EU. Ministerstvo vnitra na tato rozhodnutí reagovalo kasačními stížnostmi k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS). V jednom z těchto případů NSS položil předběžnou otázku Soudnímu dvoru EU (SDEU). Ten ve svém rozsudku potvrdil neslučitelnost § 5 odst. 1 písm. c) českého Lex Ukrajina s právem EU (C-753/23, Krasiliva). Na základě tohoto rozsudku pak NSS na počátku dubna tohoto roku rozhodl, že i § 5 odst. 1 písm. d) Lex Ukrajiny je v rozporu s právem  EU a nemůže být uplatňován. Toto své stanovisko NSS potvrdil ve více než 60 rozsudcích. 

I přes jasnou pozici SDEU a NSS však Ministerstvo vnitra nadále systematicky ignoruje tato soudní rozhodnutí, nezměnilo Lex Ukrajina a neupravilo správní praxi. Nadále odmítá přijmout žádosti o dočasnou ochranu od ukrajinských občanů, kteří měli nebo mají ochranu v jiném členském státě EU. 

OPU se proto obrátilo na EK, aby celou záležitost prošetřila a podnikla kroky k zajištění toho, že ČR uvede svou legislativu a správní praxi do souladu s právem EU. Pokud EK shledá podnět důvodným, mohl by vyústit až v žalobu proti ČR před Soudním dvorem EU. Naposledy se tak stalo v případě neplnění tzv. migračních kvót (C‑715/17, C‑718/17 and C‑719/17).

Kontakt pro média: 

Stanislava Sládeková, stanislava.sladekova@opu.cz  

Zuzana Pavelková, zuzana.pavelkova@opu.cz  

Hana Franková, hana.frankova@opu.cz 

Další články