OPU.cz

NE zajišťování nezletilých! Děti nepatří do detence!

Tisková zpráva: Evropský soud pro lidská práva žádá po ČR vysvětlení situace dvou rodin s dětmi zadržovaných v Zařízení pro zajištění cizinců Bělá-Jezová


Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku vyzval ve čtvrtek, 7. 11. 2024, české úřady, aby se vyjádřily k situaci dvou rodin s malými dětmi, které jsou v současnosti již 49 dní zadržované v Zařízení pro zajištění cizinců Bělá-Jezová. Rodiny se na soud obrátily za pomocí Organizace
pro pomoc uprchlíkům (OPU) po té, co jejich žaloby zamítly české soudy. České úřady dostaly lhůtu na odpověď do 12. 11., poté soud rozhodne o žádosti rodin o jejich propuštění.

Rodiny se na soud obrátily prostřednictvím žádosti o předběžné opatření dle čl. 39 jednacího řádu soudu. Soud upozornily na značnou délku jejich zajištění a velmi nízký věk jejich dětí. V prvním případě policisté zajistili rodiče s celkem šesti dětmi ve věku 2, 4, 8, 11, 12 a 14 let. V druhém případě jsou spolu s rodiči zajištěny tři děti ve věku 5, 11 a 17 let.

Rodiny byly umístěny do zařízení po té, co přicestovali do ČR bez cestovních dokladů a víz. Policie rodiny zajistila za účelem předání do Chorvatska, které je dle evropského práva příslušné pro posouzení jejich azylových žádostí. O tom, že v Chorvatsku podaly azylovou žádost, však rodiny nevěděli. Některé z rodin si stěžovaly na podmínky v táborech pro cizince v Chorvatsku, zmiňovaly rozbitá okna, špínu a šváby. Chorvatští policisté jim pouze sebrali otisky prstů. Následně jim měli sdělit, že mohou jít, kam chtějí.

Dle českého práva mohou být rodiny s děti zadržené v zařízení pro zajištění cizinců až tři měsíce. Zařízení nemohou opustit, jsou jim dočasně odebrány telefony a finance, mají tak omezené možnosti komunikace s okolním světem. Zahraniční výzkumy přitom ukazují, že omezení osobní svobody v imigrační detenci má na děti negativní dopady, způsobuje jim úzkosti a může prohlubovat traumata, kterými si prošly v zemi původu.

Evropský soud pro lidská práva nyní zajímá, jaká je situace rodin, jaké jsou podmínky v zařízení v Bělé-Jezové a jaké kroky české úřady činí pro to, aby realizovali návrat rodin do Chorvatska. Podle judikatury soudu je totiž detence dětí krajním prostředkem, ke kterému lze přistoupit jen ve zcela výjimečných případech a na nejkratší nutnou dobu. Pokud soud nebude s odpovědí českých úřadů spokojen, může vydat předběžné opatření – tedy nařídit, aby byly rodiny okamžitě propuštěny. Naposledy tak učinil ve dvou případech v roce 2016.

„Předběžné opatření Evropského soudu pro lidská práva je mimořádným prostředkem, soud je přizná pouze výjimečně a to pokud v konkrétním případě hrozí bezprostřední riziko nenapravitelné újmy. Skutečnost, že se soud o případy rodin s dětmi v Bělé-Jezové aktivně zajímá, tak vnímáme povzbudivě. Potvrzuje, na co dlouhodobě poukazujeme – imigrační detence dětí je nevhodnou a škodlivou praxí,“ říká Zuzana Pavelková z OPU.

Kontakt: Zuzana Pavelková, zuzana.pavelkova@opu.cz, +420 730 158 779; +420 730 158 781

Celou tiskovou zprávu si mžete stáhnout zde: Tisková zpráva: ESLP žádá vysvětlení_rodiny s dětmi v ZZC BE_08. 11. 2024

Další články