Zpět

Zapojte se do podpory nezletilých cizinců bez doprovodu v ČR

 

KDO JSOU NEZLETILÍ CIZINCI BEZ DOPROVODU?

Nezletilý bez doprovodu (zkráceně NBD) je osoba mladší 18 let, která se ocitne na území EU bez doprovodu dospělé osoby, která by za ni zodpovídala. V posledních letech přichází do ČR kolem 30 až 60 nezletilých cizinců bez doprovodu ročně. Z důvodů četných rizik, kterým mladiství na cestě čelí, se jedná převážně o chlapce, dívky přicházejí pouze výjimečně. Z totožných důvodů je většina dětí starších 15-ti let a po příchodu do ČR jsou všichni umístěni do ústavní výchovy.

 

JAK SE MŮŽETE ZAPOJIT?

 

MENTORING

Chceš se bavit a zároveň pomáhat? Je ti 18-30 let? Staň se mentorem – průvodcem a kamarádem pro nezletilé cizince v samých začátcích jejich pobytu v ČR. S mladým cizincem si vytvoříte dvojici mentor – mentee, budete se spolu scházet přibližně jednou týdně (individuálně nebo ve skupině) a trávit spolu zábavnou formou čas. To, čím svůj čas vyplníte je na vás, můžete podnikat různé aktivity, například společně sportovat, studovat, chodit do kina… Staneš se tak průvodcem a kamarádem, který nově příchozího seznámí s novým prostředím, pomůže mu naučit se lépe česky, ukáže mu město, přiblíží českou kulturu a usnadní mu tak začít zde novou životní kapitolu. Zároveň se staneš součástí dobrovolnického týmu OPU, což ti přinese i řadu nových kamarádů, poznání a zkušeností.

Kontaktní osoba: Anežka Zezuláková – anezka.zezulakova@opu.cz

 

HOSTITELSKÁ PÉČE

Hostitelská péče obnáší dlouhodobější a opakující se kontakty dítěte žijícího v ústavním zařízení s rodinou, páry či jednotlivci. Účelem je pomoci dítěti s integrací do české společnosti, poskytnutí možnosti zažít fungování běžné rodiny a vztahů v ní, rozvoji citového vztahu. V rámci vytvořeného vztahu se u dítěte prohlubuje pocit přijetí, opory a vědomí, že někam patří a je přijímáno. Pro rodinu může být mimo jiné přínosem i obohacení o poznání jiné kultury, zvyklostí, myšlení. V současnosti jde o jedinou cestu, jak mohou děti-cizinci trávit v České republice svůj čas s rodinou a stát se, alespoň na chvíli, její součástí. Celým procesem Vás provedeme a odborně proškolíme.

Více informací najdete zde

Kontaktní osoba: Štěpánka Stehlíková – stepanka.stehlikova@opu.cz

 

FINANČNÍ PODPORA

Přispějte jakoukoliv finanční částkou, která bude použita na pokrytí nákladů dle aktuálních a individuálních potřeb nezletilých.

Darujte jednoduše zde a zvolte metodu bankovního převodu, kde do poznámky uveďte „Podpora NBD“.

Kontaktní osoba: opu@opu.cz

 

NABÍDKA STÁŽE / BRIGÁDY / PRÁCE

Máte obchod, autoservis, IT firmu, restauraci či jiný podnik? Uvítáme nabídku možnosti stáže nebo placené brigády pro NBD studující na střední škole nebo pracovní příležitost pro čerstvé absolventy! Vítané jsou jakékoliv formy příležitosti zejména v oborech kuchař-číšník a pomocné kuchařské práce, asistent prodeje, automechanik a další řemesla, a také IT a technické obory.

Kontaktní osoba: opu@opu.cz

 

PATRONSTVÍ

Chcete být oporou nezletilému cizinci, ale nemáte dostatek času na hostitelskou péči či vám v tom brání jiné okolnosti? Staňte se patronem – člověkem, který poskytne kontinuální materiální či finanční podporu konkrétnímu mladému cizinci v průběhu jeho nově začínající životní etapy v ČR. Poskytnete mu například zaplacení vzdělávacího kurzu, autoškoly nebo ho jinak podpoříte v jeho zájmech, otevřete nové horizonty a budete tak společně s ním na jeho cestě do dospělosti v nové zemi.

Kontaktní osoba: opu@opu.cz

 

MATERIÁLNÍ PODPORA

Mezi mladými cizinci je i řada sportovních nadšenců, kteří budou rádi za vybavení na fotbal, kriket, plavání, fitness, popřípadě poukazy na různé sportovní aktivity, permanentky či poukazy na nákup výbavy, oblečení. Darovat lze také hygienické potřeby, oblečení, vybavení do školy.

Kontaktní osoba: opu@opu.cz

 

POMOCI SE MEZE NEKLADOU

Napadla Vás jiná forma podpory? Neváhejte a ozvěte se nám!

DĚKUJEME!