Zpět
INFORMACE O DOBROVOLNÝCH NÁVRATECH
- CO JE DOBROVOLNÝ NÁVRAT
Znamená dobrovolný, bezpečný a důstojný návrat do země původu. Umožňuje cizincům pobývajícím na území České republiky na základě zákona č. 325/1999 Sb. o azylu, v platném znění, návrat do vlasti na náklady ČR. Díky programu je možné se vrátit domů jako běžný turista. Úřady v zemi návratu nebudou informovány o vašem příjezdu ani o okolnostech pobytu v ČR.
- PRO KOHO JE URČEN
Dle zákona č. 325/1999 Sb. o azylu, v platném znění, je program určen pro
- cizince, který nepodal žádost o udělení mezinárodní ochrany ve lhůtě podle § 10 zákona, na základě jeho písemné žádosti podané v průběhu této lhůty,
- žadatele o udělení mezinárodní ochrany na základě jeho písemné žádosti, nebo
- cizince na základě jeho písemné žádosti podané po dobu běhu lhůty k podání žaloby proti rozhodnutí ministerstva podle § 32 odst. 1 nebo 2, do 7 dnů po nabytí právní moci rozhodnutí o žalobě proti rozhodnutí ministerstva podle zvláštního právního předpisu, po dobu běhu lhůty k podání kasační stížnosti, v průběhu řízení o kasační stížnosti nebo do 24 hodin po nabytí právní moci rozhodnutí o kasační stížnosti do země původu nebo do bezpečné třetí země.
- CO ÚČASTNÍKOVI POSKYTUJEME
V případě, že je dobrovolný návrat realizován, zajistíme a uhradíme letenku či jízdenku do země původu, přímou asistenci při odjezdu a poradenství. V případě, že není možné zajistit dopravu až do cílové destinace, je vyplácen základní příspěvek na dopravu v cílové zemi.
Dále v případě zájmu poskytujeme ubytování po dobu vyřizování dobrovolného návratu, stravu/příspěvek na stravu a další nezbytnou asistenci (asistence při zajištění cestovního dokladu v případě jeho absence nebo neplatnosti, zajištění odvozu na místo vycestování z ČR, asistenci během případného přestupu v cizí zemi atd.).
- REGISTRACE
Žádost se podává ministerstvu vnitra ČR na některém z pracovišť SUZ či odboru azylové a migrační politiky MV (OAMP). O tom, že budeme letenku hradit a o zařazení do programu, rozhoduje ředitel SUZ, žadatel o dobrovolný návrat je o výsledku obratem vyrozuměn.
Máte tyto možnosti, jak zažádat o vstup do návratového programu:
- – osobně na SUZ Praha Lhotka
- – písemně nebo osobně na OAMP
- – osobně v azylovém zařízení:
Pobytové středisko Kostelec nad Orlicí, Rudé Armády 1000, Kostelec nad Orlicí
Pobytové a integrační středisko Havířov, Na Kopci 5, Havířov
Přijímací/pobytové středisko Zastávka, Havířská 514, Zastávka

Informační brožury projektu IRIS II., reg.č. projektu AMIF/29/03:
Můj pobyt v ZZC (verze ZZC)
český jazyk, english language, tiếng Việt Nam, langue franÇaise
українська мова, русский язык, limba moldovenească, ქართული ენა
العربية اللغة, زبان فارسی در, zimanê kurdî, پښتو
Musím opustit ČR? (verze OPU)
český jazyk, english language, tiếng Việt Nam, langue franÇaise
українська мова, русский язык, limba moldovenească, ქართული ენა
العربية اللغة, زبان فارسی در, zimanê kurdî, پښتو
Projekt IRIS II., reg.č. AMIF/29/03, je financován Evropskou unií v rámci národního programu Azylového, migračního a integračního fondu a rozpočtem Ministerstva vnitra České republiky.
AKTUÁLNÍ INFORMACE K DOBROVOLNÝM NÁVRATŮM
- » Jak dlouhá doba uplyne od podání žádosti o dobrovolný návrat až po samotné vycestování z území ČR?
Cizinci je dobrovolný návrat vyřízen v co nejkratším čase. Délka trvání závisí na více faktorech, především na tom, v jaké fázi azylového řízení se nacházíte v době, kdy podáváte žádost o zastavení řízení a zda máte platný cestovní doklad, případně jiný doklad totožnosti nebo další podpůrný dokument.
Pokud se nacházíte v prvním stupni řízení o udělení mezinárodní ochrany a vlastníte platný cestovní doklad, bývá dobrovolný návrat zrealizován ve velmi krátké době. Je-li Vaše žaloba proti rozhodnutí ministerstva posuzována krajským soudem, může žádost o zastavení řízení trvat delší dobu a tudíž i doba vycestování se prodlouží, neboť je nutné vyčkat na nabytí právní moci rozsudku. V případě kasační stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu není nutné čekat na nabytí právní moci, dobrovolný návrat je realizován v krátké době.
Nevlastníte-li však platné cestovní doklady, počítejte ve všech případech s určitým prodlením, které závisí na zastupitelském úřadu (ambasádě) vystavující Váš cestovní doklad.
- » Co mám dělat v případě, že cestovní doklad nemám nebo je neplatný?
Můžete si doklad zajistit sami na vašem zastupitelském úřadě v Praze nebo Vám můžeme s vybavením cestovního dokladu pomoci my. Zajišťování náhradního cestovního dokladu, prodlužování propadlých dokladů, zapisování dětí do dokladů rodičů či jakýkoliv jiný kontakt se zastupitelskými úřady zajišťují pro SUZ nestátní organizace.
- » Mohu ovlivnit, jak dlouho vyřizování mé žádosti o dobrovolný návrat trvá?
Vyřizování žádosti můžete ovlivnit svou aktivitou. Nevlastníte-li cestovní doklad, můžete o jeho vystavení s ambasádou jednat osobně i po telefonu. Vaše vycestování vždy urychlí VČASNÉ předložení VŠECH dokladů vaší totožnosti – podpůrných dokladů. Dále je důležité být v kontaktu s příslušným zaměstnancem SUZ, neopouštět svévolně AZ (pokud jste zde ubytován) a nezamlčovat informace.
- » Smím se po návratu do vlasti ještě někdy vrátit do ČR?
Do České republiky se smíte vrátit, ale pokud opět požádáte o mezinárodní ochranu, zaplatíte všechny náklady vynaložené českým státem za váš dobrovolný návrat. Požádáte-li znovu o dobrovolný návrat, nebude vám uhrazen.
- » Týká se účast v programu i členů mé rodiny?
Pokud vaši příbuzní splňují podmínky dle zákona č. 325/1999 Sb. o azylu, mohou za sebe požádat o dobrovolný návrat. Za nezletilé podávají žádost rodiče či opatrovníci. Pokud chce část rodiny zůstat v ČR, může o dobrovolný návrat požádat jeden či několik členů rodiny.
- » Poletím a má zavazadla mají nadváhu, kdo ji bude hradit?
Nadváhu si hradí účastník sám dle ceníku daného leteckého dopravce. Nadváhu nebo balné zavazadel vám v mimořádných případech může hradit SUZ, avšak pouze ve výjimečných případech po schválení SUZ a pokud jste nás o to v dostatečném předstihu požádal a vše s námi projednal.
- » Cestuji letecky nebo pozemní cestou?
Cesta domů probíhá zpravidla letecky, a to kvůli tomu, že ČR obklopují země schengenského prostoru.
- » Je možný návrat i jinam než do země původu?
Ano. Do jiné země můžete vycestovat v případě, že k tomu máte závažný důvod. Podmínkou však je, že se jedná o zemi sousedící s vaší vlastí, náklady na cestu nejsou výrazně větší než by byly do země původu a nejsou jiné závažné překážky (např.vízum do cílové země), které by bránily vstupu (cestě) do vámi zvolené země.
- » Jak dlouho dopředu mám informace o odjezdu z ČR?
Nejpozději 2 dny před odletem se od nás dozvíte veškeré informace o svém návratu.
- » Podílí se na dobrovolných návratech Policie ČR?
Na dobrovolných návratech podle zákona č. 325/1999 Sb., o azylu, se policie nepodílí.
- » Jaké jsou další formy vycestování z ČR?
- Dobrovolný návrat pro cizince bez oprávnění pobývat na území, realizován Policií ČR ve spolupráci s IOM
- Program podpory a ochrany obětí obchodování s lidmi pro občany třetích zemí, kteří byli obchodováni za účelem nucené prostituce nebo nucené práce. Speciální program Ministerstva vnitra ve spolupráci s IOM. (+ odkaz na příslušné stránky).
Vyhoštění cizince do země původu (či země ochotné ho přijmout) na základě správního vyhoštění dle zákona č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území ČR, v platném znění. Někdy probíhá za stálého doprovodu policie (deportace).
