Zpět

OPU dává čínským křesťanům v ČR druhou šanci

Díky právníkům Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU) a dalším advokátům dostávají tito pronásledovaní a v komunistické Číně ohrožení lidé novou šanci na udělení mezinárodní ochrany v České republice.

Ve všech námi zastupovaných případech více než dvou desítek tzv. čínských křesťanů už máme 100% úspěšnost před soudy. Ministerstvo tak musí u všech z nich znovu přezkoumat jejich žádost o azyl. Je přitom vázáno názorem soudů, které opakovaně upozornily na nutnost zkoumat riziko pronásledování z důvodu členství v zakázané křesťanské církvi. Případy jsou z našeho pohledu právně jednoznačné a máme za to, že by jim měl být udělen azyl. V květnu tohoto roku  dva čínští žadatelé azyl v ČR již dostali, ostatní budou čekat nové rozhodnutí. V některých případech nicméně nadále dochází k nedůvodným průtahům a proto jsme se obrátili na ministra vnitra se stížností.

Martin Rozumek, ředitel OPU k tomu poznamenal: „Gratuluji našim právníkům a moc jim děkuji za mravenčí a neúnavnou práci. Čínští křesťané měli azyl v ČR dostat již dávno a je selháním ministerstva vnitra potažmo českého státu, že se tak již dávno nestalo. Věříme, že v opakovaném správním řízení již budou úspěšní,“ dodal Rozumek.

Kontakt pro média:

Vedoucí právního odd.

Hana Franková, hana.frankova@opu.cz

+420 730 158 779; +420 730 158 781