Zpět

Zveme vás na akci OPU – „Lidská práva v současnosti“ – 13. 12. 2017 v 18 hod

Co jsou lidská práva a jak je vidí odborníci a umělci?

Zveme vás na debatu a vyjádření postojů k současné celospolečenské lidskoprávní situaci.

Kdy: 13. prosinec v 18:00–20:00 hod
Kde: Veletržní palác, Dukelskych hrdinu 47, 17000 Praha 7

Debata je součástí doprovodného programu k výstavě Národní galerie v Praze Zákon cesty, světově proslulého současného umělce Aj Wej-wej, který v reakci na nynější humanitární katastrofu říká, že není žádná uprchlická krize, jen krize lidstva… Při současném přístupu k uprchlíkům ztrácíme své základní hodnoty.

V rámci debaty budou našimi hosty jak umělci, kteří projevují své postoje v podobě slam poetry či divadla, tak odborníci, jež se lidskoprávní tématikou zabývají v každodenní praxi.

Můžete se těšit na:

Honza Dibitanzl – dvojnásobný finalista mistrovství ČR ve Slam poetry 2015 a 2017, vítěz mnoha exhibic. Jako jeden z mála dokáže plnohodnotně střídat pevné texty a improvizaci. Je to zástupce nejvyšší poezie, měří totiž 198 centimetrů. Na debatě rovněž vyjádří svůj postoj k lidským právům a migraci.

Tukan – finalista MČR 2017 ve slam poetry, vítěz MČR 2017 v Duo slamu spolu s Dr. Filipitchem. Ve svých pevných textech upřednostňuje sociálně-politickou tématiku, teď i se zaměřením na lidská práva. Chrlením slov občas nazýván „kulomet“.

JUDr. Martin Rozumek – ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům, z.s., nám přiblíží aktuální situaci v oblasti migrace nejen v lokálním, ale i v globálním kontextu.

Zdeněk Velíšek – moderátor, redaktor, reportér a ikona zahraničního zpravodajství České televize. V roce 2015 převzal na francouzské ambasádě insignie rytíře Řádu umění a literatury. V roce 2017 vydal knihu Oni zblízka, my pod drobnohledem, ve které přibližuje integraci cizinců v nejbližším zahraničí, o které budeme též mluvit.

11:55 (zapetdvanact) – mladý generační divadelní soubor absolventů KALD DAMU. Jejich inscenace vznikají převážně formou vedené improvizace na témata a předlohy, které je zajímají a baví. Divadelníci zapetdvanact představí krátkou inscenaci na téma lidských práv.
Řekni názor. Improvizuj. Fixuj. Hraj!

O hudební doprovod se postará Alec Momac.

Debata se uskuteční v českém jazyce, vstup volný.

Ve spolupráci s Národní galerií v Praze.