Zpět

Stojíme #ZaUprchlíky. Prosíme, stůjte při nás

20. červen je Světový den uprchlíků. Více než 60 hvězd ze světa filmu, televize a hudby se postavilo za uprchlíky, náboženské představitele a zaměstnance Agentury OSN pro uprchlíky a při příležitosti dnešního dne vyzvala v rámci kampaně Stojíme #ZaUprchlíky  k podpisu petice na podporu nuceně přemístěných osob.

Petice si klade za cíl shromáždit veřejnou podporu pro rostoucí počet rodin, které byly nuceny uprchnout v důsledku konfliktů a pronásledování po celém světě, a které v současné době čelí zvýšené anti-uprchlické rétorice spojené s většími omezeními práva na azyl.

Vyzývá vlády, aby zajistily všem dětským uprchlíkům vzdělání; aby každá rodina uprchlíků měla bezpečné místo k životu, aby uprchlíci mohli pracovat nebo se naučit dovednostem, které by pozitivně přispěli jejich komunitám. UNHCR vyslankyně dobré vůle Cate Blanchett ve videu hovoří o smyslu kampaně z uprchlického tábora Za’atari v Jordánsku: 

„Jsme uprostřed katastrofické krize, která již postihla miliony nevinných rodin, a viděli jsme příliš mnoho z nich, jak ztratily své životy ve snaze dostat se do bezpečí. Řešení musí být politické – potřebujeme mír a stabilitu. Ale i když jen na toto řešení čekáme – jako lidé s hlasem – můžeme a musíme sehrát svou úlohu. Musíme požadovat, aby všechny země přijaly společnou zodpovědnost za to, aby byla uprchlíkům zajištěna ochrana, přístřeší a šance žít produktivní život. Pokud budeme držet spolu, budeme slyšet. „

Ve videu se ke Cate Blanchett připojuje i nejprodávanější autor Khaled Hosseini a supermodelka a kdysi uprchlík Alek Wek. Mezi dalšími, kteří vyzývají k poskytnutí podpory, patří také arcibiskup Desmond Tutu a ctihodný V.Vajiramedhi, stejně jako herci Benedict Cumberbatch, Chiwetel Ejiofor, Margot Robbie, Ben Stiller, Helen Mirren a zpěváci Juanes Mika, Maher Zain a Babaa MAAL.

„Uprchlíci jsou matky, otcové, sestry, bratři, děti, se stejnými nadějemi a ambicemi jako my; kromě toho, že řízením osudu svázali své životy s globální uprchlickou krizí, která došla nebývalého rozsahu. Společně, v solidaritě s uprchlíky, musíme požadovat, aby světoví lídři převzali kolektivní odpovědnost za nalezení spravedlivého a trvalého řešení této krize. Společně musíme zajistit, aby lidskost a soucit převážila nad strachem a nesnášenlivostí, „říká Khaled Hosseini.

Petice je uveřejňována v předstihu historického zasedání Valného shromáždění OSN, které se právě bude zabývat velkými pohyby uprchlíky a migranty. Svou podporu a podpis můžete vyjádřit zde.